Informació per a:

  • Màsters
  • Postgraus
  • Cursos
  • Professorat i recerca
  • Coneix la UPF-BSM

La UPF Barcelona School of Management reconeix José Ignacio Goirigolzarri amb el Premi Empresari de l'Any 2021

14 Septiembre - 2022
El Rector de la UPF, Oriol Amat, entrega el galardón al presidente de CaixaBank, José Ignacio Goirigolzarri
  • El rector de la Universitat Pompeu Fabra, Oriol Amat, ha fet entrega del guardó i ha destacat el "paper de lideratge de Goirigolzarri en la principal fusió bancària europea", i ha afegit que és "un empresari que simbolitza els valors que la UPF-BSM vol transmetre"

  • Després d'agrair el guardó, el president de CaixaBank ha explicat que l'objectiu de l'entitat és "liderar el procés de transformació del nostre sector i fer-ho des d'una forma molt inclusiva, amb un model molt proper a les famílies i les persones"

  • "Haver iniciat aquest camí de reconeixement amb Goirigolzarri", ha reflexionat el director general de la UPF-BSM, José M. Martínez-Sierra, "envia un missatge sobre els valors que volem transmetre als nostres estudiants i del germen que volem inocular en els futurs líders de la societat"

  • La UPF-BSM és "referent en la formació a empreses des de fa més de tres dècades", tal com ha indicat el rector i com certifica el reconeixement que l'escola i CaixaBank van obtenir de l'European Foundation for Management Development (EFMD) el 2021. 

La UPF Barcelona School of Management (UPF-BSM) ha entregat el Premi Empresari de l'Any 2021 al president de CaixaBank, José Ignacio Goirigolzarri, pel seu lideratge en la integració de CaixaBank i Bankia. Durant la seva intervenció, el rector de la Universitat Pompeu Fabra (UPF), Oriol Amat, que ha fet entrega del guardó, ha destacat el "paper de lideratge de Goirigolzarri en la principal fusió bancària europea", i ha afegit que "és un exemple d'empresari que simbolitza els valors que l'escola vol transmetre". 

En aquest sentit, Amat ha celebrat "l'encert" de la UPF-BSM de distingir la seva "dilatada i reconeguda trajectòria de lideratge exemplar en el sector de la banca, que ha influenciat en una contribució decisiva en la fusió de CaixaBank i Bankia". "El mèrit de la fusió és doble", ha matisat el rector, ja que "no només reforça el teixit financer de l'Estat, sinó que ho fa mostrant un indubtable respecte als orígens històrics i als principis que van nodrir la gènesi de les entitats fusionades, constituint així no només un gran banc, sinó el principal referent de la banca responsable a Espanya".

 Goirigolzarri ha valorat especialment el guardó, ja que "prové del món universitari, d'una institució que té una enorme tasca i responsabilitat, tant des del punt de vista acadèmic i d'investigació, com de la formació tècnica i ètica dels seus estudiants" 

Per la seva banda, el president de CaixaBank ha agraït el guardó, que ha valorat molt especialment perquè "prové del món universitari, una institució que té una gran tasca i responsabilitat, tant des del punt de vista acadèmic i d'investigació, com de la formació tècnica i ètica dels seus alumnes". A més, el president de CaixaBank ha volgut aclarir que "els autèntics destinataris d'aquest reconeixement són el conjunt de l'equip de CaixaBank". "Les persones continuaran sent el més important d'una empresa", ha insistit. 

Lideratges institucionals per a la sostenibilitat de les empreses

Durant el seu discurs, Goirigolzarri ha explicat que l'objectiu de l'entitat és "liderar el procés de transformació del sector i fer-ho des d'una manera molt inclusiva, amb un model molt proper a les famílies i a les persones, així com a la societat a què servim". 

Per això, ha defensat el lideratge institucional per garantir la sostenibilitat dels projectes empresarials: "els lideratges institucionals han de tenir dues referències bàsiques: una cultura basada en valors, que inspiren l'estratègia de l'empresa, i la creació d'una xarxa de líders locals". "Les empreses han de crear el caldo de cultiu que permeti generar aquests múltiples líders locals, responsables de desenvolupar l'estratègia empresarial en el si de la cultura corporativa ben arrelada". 

Un exemple per als estudiants

"Hem creat el Premi Empresari de l'Any seguint la tradició de les millors escoles de negoci i management del món", ha expressat el director general de la UPF-BSM, José M. Martínez-Sierra, que ha considerat que "s'ensenya amb el coneixement, però també amb l'exemple dels lideratges que són referents a escala global". Durant la seva intervenció, Martínez-Sierra ha valorat que haver iniciat aquest camí de reconeixements amb José Ignacio Goirigolzarri, "envia un missatge sobre els valors que volem transmetre als nostres estudiants i del germen que volem inocular en els futurs líders de la societat". 

L'entrega del premi al president de CaixaBank és "un punt d'arrencada per a la nostra escola en la recerca d'empresaris que simbolitzin els valors que la UPF-BSM vol transmetre i que serveixin com a referència a la nostra comunitat", ha manifestat el rector

En aquest sentit, el rector Amat ha puntualitzat que aquest "punt i seguit" en la trajectòria del president de CaixaBank és "un punt d'arrencada per a la nostra escola en la recerca d'empresaris que simbolitzin els valors que la UPF-BSM vol transmetre i visibilitzar, i que serveixin als nostres estudiants i a tota la nostra comunitat com a referència". 

Formar a líders transformadors

D'aquesta manera, el rector ha recordat que la UPF-BSM és "referent en la formació a empreses fa més de tres dècades", i ha agraït a Goirigolzarri la importància que dona a la formació dels seus empleats i equips directius. "Com a professor en programes d'aquesta escola ja fa molts anys, estic particularment orgullós de tenir la vostra confiança en la importantíssima tasca de la formació interna durant aquests últims 15 anys", ha manifestat Amat. 

Des dels primers programes de negoci bancari dirigits a serveis centrals fins avui, han passat per les aules de la UPF-BSM més de 25.000 professionals de CaixaBank, i per això "hem pogut forjar una relació de confiança i, m'atreveixo a dir, un dels millors projectes formatius d'aquest país i a escala internacional", ha asseverat el rector de la UPF. Una afirmació que es basa en el reconeixement, entre altres, que aquesta col·laboració formativa va obtenir de l'European Foundation for Management Development (EFMD) el 2021, quan l'escola i l'entitat bancària van rebre de manera conjunta la 2021 EFMD Excellence in Practice Silver Award a escala mundial. 

Delegació CaixaBank
D'esq. a dre., Gonzalo Gortázar, conseller delegat de CaixaBank: Oriol Amat, rector de la UPF; José Ignacio Goirigolzarri, president de CaixaBank i José M. Martínez-Sierra, director general de la UPF-BSM
NEWSLETTER UPF-BSM
Subscriu-te per a rebre les nostres notícies en el correu electrònic