• Coneix la UPF-BSM
  • Programes
  • Professorat i recerca
  • Actualitat

"Benvinguts a la família alumni"

6 Julio - 2021

Benvolguda classe de 2021,

Em dic Sharon Sun. Sóc l'economista de política comercial de la Fundació del Canadà West i és un honor parlar-los avui en la vostra graduació com una orgullosa alumno de la UPF Barcelona School of Management. 

Mirant enrere en el meu viatge des que em vaig graduar del programa de negocis internacional, vull compartir tres conceptes: 

No tinguis por de crear les teves pròpies oportunitats i perseguir els teus objectius!

Fa vuit anys, em vaig dirigir a la Mercè (la nostra directora de l’MSC IB) amb la idea de la competició empresarial de HultPrize. En aquell moment, no sabia què esperar, ja que era una cosa que el programa mai havia fet, i era literalment el meu primer dia a Barcelona, així que no només no tenia un equip per fer aquesta competició de negocis, no coneixia ningú. Però sabia que volia fer-ho i així vaig crear la meva pròpia oportunitat. Vaig presentar la competició empresarial i la meva idea davant el professorat i l'escola. Vaig presentar la meva idea davant la classe amb l'esperança de trobar companys d'equip que s’unissin a mi. 

Per a la meva sorpresa, la nostra escola no sols va donar suport a la nostra participació, sinó que ens va proporcionar un finançament complet per a fer-ho. Em vaig sentir orgullosa de representar a la nostra escola quan vam presentar el pla de negoci davant inversors de tot el món a les finals regionals de Dubai. Sempre estaré agraïda per les xarxes i connexions que he fet i que encara mantinc en contacte avui, i no ho hauria fet sense la UPF-BSM. 

Així que, crea les teves pròpies oportunitats i persegueix els teus objectius.

Recorda aprofitar les teves experiències a la UPF-BSM

Quan em vaig graduar del programa fa 7 anys, em van preguntar on em veia en els pròxims 5-10 anys. I vaig dir que volia obtenir el meu doctorat, i avui estic arribant al final del meu doctorat en política comercial internacional sobre la Xina a Ottawa, al Canadà. A més de la meva posició com a economista de política comercial a la Fundació Canada West, un think tank situat a Calgary, em vaig convertir en el membre més jove a la Fundació Àsia Pacific de Vancouver, on vaig realitzar una investigació relacionada amb el comerç per ajudar a informar, crear ponts i facilitar el comerç entre Amèrica del Nord, Europa i l'Àsia Pacífic. 

Les meves experiències a UPF-BSM em van portar a la meva trajectòria professional d'avui. Aprofitant les experiències internacionals obtingudes a través del programa, palanquejant les experiències d'anàlisi de negocis que he adquirit de les practiques a la Cambra de Comerç a Bèlgica, així com treballant en el sector privat, em va aplanar el camí per seguir el que m'agrada fer, proporcionant recerca comercial i econòmica per ajudar més empreses, indústries i governs a entendre millor la Xina i el mercat del Pacífic asiàtic. 

Així que, recordeu aprofitar el coneixement que heu obtingut a la UPF-BSM, els reptes que heu superat, especialment durant aquesta inusual pandèmia de covid, i les habilitats que heu desenvolupat per ajudar a aplanar el camí cap endavant en la vostra carrera. 

Finalment, vull donar-vos la benvinguda a la família dels alumni. 

A partir d'avui, formeu part d'un grup, un grup que és molt més que persones que van estudiar juntes, sinó més aviat un vast grup de professionals, de recursos, d'experiència, de persones que porten els valors d'aquesta escola amb orgull.

No us ho perdeu. Mantingueu les vostres xarxes i manteniu les vostres connexions aquí a la UPF-BSM. Som aquí per a vosaltres. Vaig descobrir que la gent d’aquesta escola sempre serà un gran recurs per aprofitar. Pot ser que no ho sàpigues ara o ho vegis de seguida, però et trobaràs connectant amb els alumni i la xarxa de la UPF-BSM arreu del món.

Felicitats a la classe 2021 i molta sort en les vostres noves empreses! 

Amb això, m'agradaria donar la paraula al nostre antic degà de la UPF Barcelona School of Management i nou rector de la Universitat Pompeu Fabra, el professor Oriol Amat.

NEWSLETTER UPF-BSM
Subscriu-te per a rebre les nostres notícies en el correu electrònic